Takhle vaří hrstkovou polévku Hana Hrstková (vegan a bez lepku)

May 14, 2020

Hrstková polévka se tradičně vařila na Hané a na Valašsku a podávala se s krajícem kváskového chleba. Říkávalo se o ní, že zasytí pořádného chlapa. Jelikož dokáže dobře prohřát, vařívala se vždy v zimním období a často v době svátků a vánoc. A podle lidových pověr, kde luštěniny symbolizují bohatství, konzumace této polévky přináší blahobyt. U nás na Valašsku se  často vaří jako polévka novoroční. Ale postará se o vydatný oběd v kterýkoliv jiný den. 

V pražských prodejnách Bezobalu, které mají po celé republice mnoho následovníků, najdete suroviny v bio kvalitě. 

 

Tato Hrstková polévka je bohatá na bílkoviny, vlákninu a minerální látky. Říká se jí "hrstková" jelikož obsahuje hrst různých luštěnin a kroupy, které v našem receptu nahradíme kroupami pohankovými. U nás, u Hrstků ji rádi jíme takhle odlehčenou a přirozeně bezlepkovou. Já do ní nedávám ani cibuli ani česnek a je výborná. Proč vynechat cibuli a česnek? O tom zase někdy příště, i když jogíni už asi tuší. :-)

 

Tajemství stravitelnosti luštěnin je v přípravě

 

Pokud konzumujete luštěninové polotovary, je možné, že se nadýmání nevyhnete. Například šlem v luštěninových konzervách je plný nadýmavých látek a tedy "fazole plechovkové", které v bezodpadové domácnosti ani nenajdete, je vždy nutno opláchnout. Nejlépe si luštěniny uvařte sami. Mrkněte nemáte-li poblíž obchůdek, kde na svou hrstkovou polévku najdete všechno včetně koření proti nadýmání jako je saturejka, majoránka, petržel, kmín, libeček nebo řasa kombu.

​​

 

Malá prodejna s arabskými specialitami s širokým sortimentem potravin na váhu/ bez obalů. Adresa Evropská 24, Praha. Doporučuji s přinést vlastní nádoby, protože prodej bez igelitových pytlíků není bohužel automatický. :-)

 

Hrstková polévka může kombinovat variace luštěnin a zeleniny. Pokud vám některé ingredience chybí, nelámejte si s tím hlavu, jistě uvaříte polévku stejně dobrou. Pozor jen, aby jste vybrali luštěniny, které se namáčí či vaří podobně dlouho. Na tu naši polévku budete potřebovat: 

 • hrst čočky černé

 • hrst čočky zelené

 • hrst fazolí adzuki (nebo sušeného loupaného hrachu)

 • hrst cizrny

 • hrst až dvě pohanky (pohanka kroupy nepražená)

 • hrst nakrájené mrkve

 • hrst nakrájeného celeru

 • volitelně i hrst čerstvých zelených natí (petržel, libeček nebo kopřivy...) 

 • lžíci majoránky

 • lžíci kmínu

 • lžíci kurkumy

 • dvě lžíce olivového extra panenského oleje 

 • dvě hrstky sušených hub (ideálně ruznodruhovou směs z českého lesa)

Luštěniny namočte nejméně přes noc. Ráno pořádně opláchněte a vařte 20min v nové vodě (nikdy v té, ve které namáčíte luštěniny). Po dvaceti minutách vaření vodu slijte, přilejte vodu novou a vařte do změknutí (cca dalších 20min) s kořením, houbami a bez soli. Až luštěniny změknou, přidejte sůl, pohanku kroupy a, pokud máte po ruce, i zelené nat'e. Vše povařte ješte 2-3 min a nechejte celou polévku pod poklici asi 10min odstát, aby došla pohanka. Pohanku nevařte nikdy déle, abyste zachovali cenný rutin.

 

Před servírováním polívčičku zakápněte olivovým olejem. Můžete přidat i krapet citrónové štávy nebo jablečného octa.  

 

Dobrou chut'! 

 

 

 

Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

August 3, 2018

Please reload

Archive