Bramborák rostlinný

Křupavý bramborák bez vajec, mléka a lepku? Ano. Má stejnou konsistenci, vzhled i chut' k nepoznání. Je neodolatelný. Vyzkoušeno na masožroutech :-)

Bramborák patří mezi klasiku české kuchyně. Zdraví dělá to, co jíme běžně a pravidelně, takže si dovolme i smaženou vyjímku (sem tam, občas, jako šafránu...) nebo můžeme upéct bramboráky i v troubě. Přestože se mnozí domnívají, že vejce je nutno do bramboráku přidat, aby držely pohromadě, není to tak úplně pravda. Mrkněte jak můžete vejce jednoduše nahradit.

Ingredience na těsto:

-5 velkých brambor

-2 lžíce mouky pohankové

-3 lžíce mouky z červené loupané a půlené čočky (jemně mletá)

-1 sklenice horké vody

-čerstvý česnek

-olej na smažení

(podle vodnatosti brambor zahustěte těsto více nebo méně moukou)

Koření

-sůl

-mletý kmín

-majoránka

-pepř mletý

-kurkuma (pro zlatavou barvu, možno vynechat)

Najemno nastrouhané brambory zalejeme malým množstvím horké vody, aby nezčernaly. Přičemž neslíváme vodu ze samotných brambor. Přímícháme ostatní ingredience a vytvoříme hustší těstíčko, které následně smažíme na malém množství (1 lžíce) kvalitního rostlinného tuku do zlatova. Pro vysoké teploty je ideální například kokosový olej bez chuti kokosu. Tenké bramboráčky se mohou péct také v troubě na potřeném plechu (bez papíru) při teplotě 220-250°C, asi 20-25min do křupava. Průběžně je můžete při pečení potřít olejem.

TIP:Luštěninové mouky bývají težké na trávení a je třeba je dobře zpracovat. Loupaná a půlená čočka se zpracovává poměrně rychle, proto je lepší než například mouka cizrnová, kterou k tomuto ůčelu nedoporučuji. Hraška může udělat podobnou službu musí se však déle zpracovávat. Ja upřednostňuji mouku z loupané červené čočky v bio kvalitě.

TIP 2:Nedoporučuji smažit bramboráčky ve velkém množství oleje, který se do nich nasákne. Přestože někteří kuchtíci je nechají okapat do ubrousku, tento způsob není ani zdravý ani bezodpadový. O neekologické výrobě papíru ze dřeva a velkoplošném kacení lesů kvůli rostoucí spotřeně jednorázových ubrousků a papírových kuchyňských utěrek jste možná již slyšeli. Pokud papír nevyrobíme ekologicky, lokálně, a s opravdu obnovitelných zdrojů jako je tráva nebo konopí, které jsou pro vyrobu papíru vhodnější, asi je v kuchyni lepší upřednostnit znovupoužitelné utěrky.

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Search By Tags
 
Copyright @CookingToChangeTheWorld 2021
 
  • Instagram