Vaření vás unavuje? Nevařte!

Nevařená strava je pro nás zdravější hlavně v letních měsících a na podzim, kdy je čerstvého ovoce a zeleniny kolem nás nejvíce. Není novinkou, že přehnaně zpracované, pasterizované či zahřívané suroviny a jídla (nejen v mikrovlnce - to už snad ani nikdo nedělá), nenesou mnoho živin. Není divu, že si při přehnané "supermarketové stravě" může člověk uhnat nadváhu či zdravotní potíže.

S raw stravou se u nás setkal každý, kdo si rád pochutná na čerstvém ovoci, zelenině, nezpracovaných oříšcích či semínkách. I pro ty, kteří se nehodlají stát 100% vitariánem (ten se stravuje výhradně stravou upravovanou do 42°C), by tepelně nezpracované jídlo mělo tvořit větší část jídelníčku. Tedy za předpokladu, že kladete důraz na zdraví či na opravdovou chut'. Čínská medicína by možná oponovala a ayurvéda by vás rozdělila do patřičných dóš pro určení typu stravy. V každém připadě však víme, že syrová strava (myšleno ovoce/ zelenina/ semínka/ ořechy) je plná antioxidantů, které přispívají k ochraně našeho imunitního systému. Přidejme tedy do našeho jídelníčku více svěžích pochutin.

Nejzdravější jsou zelenina a ovoce utržené přímo zralé ze záhonu.

Pokud se rádi pasete na zahrádce, je to fajn.

Saláty, třeba s čerstvým koprem a tahini zálivkou, nachystáte rychle na cestu i do práce.

Saláty s sebou můžete dát do znovupoužitelné nádoby vždy zvlášt' bez zálivky. Tu si namíchejte do druhé mini nádobky již doma, ale přidejte ji do salátu až těsně před konzumací. V tom je ten hlavní trik - váš salát zůstane čerstvý a křupavý.

Nezapomeňte přidat i méně obvyklé divoké rostlinky jako je kopřiva, bršlice, nebo si třeba zkrášlete městský balkón jedlými kytičkami jako je lichořeřišnice. Ta dodá salátu pikantní chut'.

Nakupte čerstvou zeleninu zralou bez obalů a bez toxických pesticidů od místního farmáře nebo dokonce od souseda.

Raw si můžete připravit i letní polévku, pomazánku či dezert.

Možná znáte španělské gazpacho (čteme gazpačo), osvěžující studenou

zeleninovou polévku, kterou Španělé rádi konzumují v horkém létě. Je to něco jako mixovaný salát z okurky, zraloučkých rajčat, papriky, cibulky, česneku, olivového oleje a octu. Španělé zahušťují gazpacho trochou suchého chleba nebo servírují s chlebovými krutony, takže může obsahovat lepek. Jinak je gazpacho čistě veganský pokrm, ač jsem jej v jednom pražském bistru zahlídla servírované se sýrem. Nu což, i Jamie Oliver měl potahanice se Španěly, když jim do paelly (tradiční španělské jídlo) přidal salám :-).

Já jsem pro vás připravila variaci gazpacha z vodního melounu s konopnými semínky.

Pokud se vám nepodaří zahradničit ani nakoupit, můžete si jednoduše pěstovat zeleninku v kuchyni po celý rok v podobě klíčků. Čerstvější zeleninku nenajdete.

SaveSaveSave

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Search By Tags
 
Copyright @CookingToChangeTheWorld 2021
 
  • Instagram