Jednoduchý jarní (raw) detox: lahodný restart těla

S prvním jarním dnem příchází i chutˇ dostat se do formy, obnovit energii a vyčistit tělo od toxinů, zbavit se přebytečných kil. Detoxikace znamená odstranění toxinů, které přetěžují organismus, způsobují pokles energie, záněty, i různá onemocnění, omezují funkčnost orgánů a urychlují stárnutí. Naše tělo se na jaře přirozeně čistí, jenže mi mu k tomu ne vždy pomáháme.

Detox není jen o jaru, je potřebný při každém ozdravení organismu nebo při hubnutí.

Existuje mnoho metod a názorů jak dostat toxiny z těla. Raw detox je nejen nejjednodušší, nejlevnější, ale i nejpřirozenější. Vyzkoušejte si ho sami.

Než začnete detox, je možné, že budete muset dát pár věcí do pořádku.

-Zbavte se závislosti na kofeinu. Jediná povolená káva během detoxu je totiž v klystýru. Ale tak daleko se zatím nedostaneme. Pro začátek bude stačit, když týden či dva před detoxem vyměníte kávu za bylinkový čaj či kávovou náhražku. Pomalu snižujte dávky, abyste se obešli bez abstinenčních příznaku. Poklesy energie můžete nahradit zeleným matcha čajem nebo raw kakaem (tedy zahřívaným maximálně do 42°C). Ale budťe střídmí i s těmito dvěma nápoji.

-Pijte hodně vody a vynechejte veškeré komerční slazené nápoje i alkohol.

-Postupujte pomalu a začleňte do stravy více vlákniny. Jezte více salátů (bez majonéz), křoupejte zeleninu jen tak, nebo si připravujte smoothie z nízkým obsahem sladkého ovoce (vynechejte banány).

-Naučte se jíst rostlinné pokrmy, pokud se vaše strava skládá převážně z živočišných a mléčných produktů. Vyměňte třeba mléko za Nemléko, které již u nás dostanete koupit nebo si rostlinné mléko vyrobte sami (recept na konopné mléko zde). Na snídani vyzkoušejte kaše různého druhu, které jsou lahodné, i když jsou vařené tzv. na vodě.

Pohanková kaše na vodě s dýňovým olejem slazená rozinkami.

-Vyčistěte spíž od nezdravých a komerčních potravin. Návykové můžou být i zpracované potraviny obsahující chemické přísady. Jsou to jídla vyrobená za ůčelem opakovaného nákupu. Pokud vás honí mlsná, dejte si oříšky (ty nejlépe namáčejte přes noc), čerstvé či sušené nesířené ovoce v bio kvalitě, nebo malý kousek kvalitní 70%+ čokolády (i tu koupíte "bezobalu", třeba v stejnojmené pražské prodejně Bezobalu.org). Pokud jste však čoko závisláci, vynechejte v této fázi i čokoládu.

Pročišťující štávy

Existuje nespočetně mnoho kombinací pročišťujících šťáv. Všechny však mají jedno společné: jsou zeleninové (nejlépe zelené) a minimálně přislazované - ovocem. Doporučuji maximálně polovinou zeleného nebo jiného ne příliš sladkého jablka. Pokud nemáte k dispozici odšťavňovač, je možno použít mixér do nějž však kromě zeleniny musíte přidat vodu. Obsah pak přecedíte přes plátýnko. Zbytky zeleniny samozřejmě patří do kompostu (jak můžete kompostovat ve městě najdete zde). Pročiš'tující š'tavy se pijí 2-5 dnů. Po nich můžete do jídelníčku přidat ne příliš sladká smoothie, saláty, nezpracované ovoce a zeleninu podle chuti. Recepty na některé dobroty najdete také zde a zde. Všechny ingredience by měly být v co nejčistší kvalitě, tedy bio. Detoxikovat se pesticidi, herbicidi či jinými látkami smysl nemá. Št'áva může mít až 500ml. Přes den můžete vypít až pět takových dávek.

Tyhle recepty jsou orientační. Množství zeleniny odměřuji na kusy nebo, podle svého jména, na hrstky. Takže zde námět na pár Hrstkových st'áv. Snad budou chutnat i vám.

Základní pročišťující šťáva

1 Okurka

3 Stonky řapíkatého celere

Hrstku špenátových lístků nebo mladých kopřiv

Hrstku kapusty

Hrstku petržele

Hrstku koriandru (nebo jiná zelená bylina)

Šťáva z jedné limetky

1/2 Jablka

Zahřívací šťáva na proplach jater

1/2 Okurky

1/2 Řepy

Hrstku petržele

1/2 Jablka

2,5cm čerstvého zázvoru

Hrstku pampeliškových květů

Diuretická šťáva

1 Okurka

1 Zelené jablko

2 Bulvy fenyklu i se "střapci"

Šťáva z 1/2 citrónu

Hrstku mladého špenátu

Hrstku pažitky

Vytvořte si vlastní kombinaci

Okurka

Jablko přisladí

Zelené

Do šťáv můžete na závěr přimíchat i malé množství české chlorely (firmy Neobotanics.cz) v prášku. Chlorelu nemíchejte kovovou lžičkou a začínejte s malou dávkou, kterou můžete navýšit. Používám také chlorelu německé výroby (www.pure-raw.de), u některých chlorel (například z Číny) může být kvalita sporná.

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Search By Tags
 
Copyright @CookingToChangeTheWorld 2021
 
  • Instagram