Kurkumové triko aneb udržitelný šatník podle L'ubice Skalské

Udržitelný šatník je pro mne synonymem uvědomělého oblékání. Udržitelný šatník může mít jen člověk, který pozná sám sebe, snaží se o svobodný a vědomý život a hledá svůj osobitý spůsob sebevyjádření.

(L'ubica Skalská)

Ráda si oblékám šaty L'ubice Skalské při každé slavnostnější příležitosti. Jsou pro mě zosobněním toho čemu věřím: design, elegance, kvalita, praktičnost, ekologie a srdce. Říkám jim šaty s duší. Každá žena miluje krásu a módu. Ne každá je však ochotna se oblékat do svršků, které za sebou nesou plno odpadu či utrpení. To nás s L'ubicou spojuje. Není tedy divu, že jsme se pustily do tvoření udržitelného šatníku.

Prvním ůkolem bylo zjistit typ postavy a barvy a vytřídit již poměrně zredukovaný šatník. Marie Kondo by vám v knize Zázračný úklid poradila ponechat si jen to, co opravdu milujete. L'ubica Skalská vám navíc poradí nechat si to, co vám sluší. L’ubica pracuje do hloubky. Barvy vybírá nejen podle slušivosti, ale snaží se vás také barvami dostat do vnitřní rovnováhy.

Na jednom našem společném sezení "o udržitelném šatníku" vyšlo najevo, že potřebuji podpořit solar plexus žlutou barvou. Kde ji však uprostřed ledna vzít? L'ubica se nedala zaskočit: "obarvi si bílý obleček kurkumou". A tak se stalo. Kyblík teplé vody, dvě lžíce kurkumy a 10min strpení. Podařilo se. Na svět přišlo zlatavé triko, které můžu nosit téměř kdykoliv. V zimě třeba pod svetr.

Dalším krokem bylo vytvořit nové kombinace podle typologie postavy a vytýčit tak slušivé typy stylů, ve kterých bych se cítila dobře. Kupodivu, se mnoho kousků v mém šatníku shodovalo s vytypovoným stylem, takže jsem zjistila, víc také o síle své intuice.

​Z málo kousků hned několik kombinací. To je ůčelem každého udržitelného šatníku. L'ubica vám pomůže vidět nové možnosti oblékání přesně na vaši postavu. A o tom to je. Vědět, co vaší postavě sluší (barvy a střih) a umět jednotlivé prvky kombinovat. Potom s několika kousky budete mít stále co na sebe. A tak jsme kombinovaly to, co v šatníku zbylo. Ľubica mne také odkázala na české i slovenské kvalitní lokální značky, ve kterých jsem našla chybějící doplňky pro zkompletování základního šatníku.

Následovně, jsme do šatníku přidaly unikátní upcyklované kousky. Moje oblíbené jsou bavlněné šaty ze dvou upcyclovaných pánských košil. Jsou to šaty unversální, dají se nosit celoročně s legínami, kalhotami nebo jen tak, jako šaty letní. Kromě toho mají adaptabilní velikost, takže pokud přiberete nějaký ten gram navíc, šaty můžete nosit dále.

S Adélou Banášovou v upcyklovaných džínových šatech z pánské košile v pořadu Slovenského Národního divadla "Trochu inak".

Když se zeptáte L'ubice proč právě pánské košile, odpoví vám: "Pánske košele hlavne preto, že tento kus odevu je mimoriadne používaný a extrémne sa ním plytva. Stačí malý fľak na manžete a inak krásna a kvalitná košeľa skončí v second hande s nálepkou odpadový materiál. Košele sa vyrábajú predovšetkým z bavlny, ktorá tiež nieje veľmi ecologická (vysoká spotreba vody pri pestovaní, používanie nebezpečných pesticídov, farbenie toxickými životu nebezpečnými farbami atp. A aj takouto formou, ponúkaním zaujímavých designov z mojej upcyklovanej tvorby, ľudí informujem o možných alternatívach ku komerčnej bavlne".​

Příští výzva bude zminimalizovat a nakombinovat cestovní šatník, třeba tak jak to dělá Bea Johnson.

Minimalismus a bezodpadová móda patří k zero waste životnímu stylu. Nejen tohle máme společné s Beou Johnson, která složí celý svůj celoroční outfit do jednoho středního kufru. Já se o to pokouším v upcyclovaných šatech - design L'ubica Skalská, ateliér Slow Fashion.

Máte-li také chut’ oživit svůj šatník a mít v něm jen to, co vám sekne, a co vás podpoří, nechte si od L'ubice poradit a podělte se s námi o vaši zkušenost.

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Search By Tags
 
Copyright @CookingToChangeTheWorld 2021
 
  • Instagram