Zero waste, aneb bezodpadová renesance


#Bea Johnson #Zero Waste Home - krmí vermikompostér (české firmy Plastia) lístky svého nebaleného čaje

Jako houby po dešti vznikají iniciativy zero waste, at' už v řadách jednotlivců, či skupin, kterým odpad prostě nevoní. Veřejnost v tom často vidí módu, já spíše reakci na dnešní přehnané spotřební automatismy.

Evropské obchody prodávající sortiment bez obalu. Kompletní seznam prodejen zde

Není divu, vždyt' nikdy v historii lidstva, člověk nevytvořil tolik odpadu jako je tomu nyní. Plastové nádobí, nápojová brčka, kuchyňské fólie, žiletky, zapalovače, papírové kapesníky, utěrky či všude přítomné ubrousky (v gastronomii pod každým talířem - prý je to trend), PET láhve, propisky, propagační letáky, vizitky, ale i reklamní trička, tašky (plastové, papírové i textilní) či jiné rychloobrátkové komodity, které dostáváme "zadarmo" několikrát denně, a které ani nevnímáme. Fast-foodové či přehnaně balené zpracované potraviny jsou třešničkou na odpadovém dortu. Jednoduše, a často bez povšimnutí tak vytváříme několika kilogramový odpad za jediný den. Naše odpadkové koše nabývají stále větších rozměrů, frekvence odbíhání k popelnici se zvyšuje a odpad roste neúměrně vůči nutriční hodnotě zkonzumovaných potravin.

My, v západních zemích, odpad nevidíme.

Přestože se mnozí pyšní recyklační úspěšností, i tak bující odpad neuvěřitelnou rychlostí zvyšuje množství skládek a toxinů v ovzduší a nahrazuje vymírající mořské vodní druhy. "V roce 2050 bude v oceánech více odpadu než vodních živočichů" (World Economic Forum, 2016). Již minulé léto jsem si na Sardinii, v Karibiku Evropy, zaplavala mezi haldou obalového materiálu. Navzdory tomu potkávám stále jednotlivce, kteří se diví, jak se odpad a jeho toxiny dostávají potravním řetězcem zpět do našich těl.

Fotograf #Antoine Repessé střádal 4 roky vlastní odpad, aby ukázal dopad naší současné spotřeby

Bea Johnsonová, matka dvou chlapců, která žije i s manželem v Kalifornii, bývá právem označována přebornicí na snižování domácího odpadu. Ročně s rodinou nevyprodukuje více než jednu zavařovací sklenici odpadu; a to už osmým rokem. Její rodina si uvědomila nejen kolik zbytečného odpadu vzniká v domácnosti, ale také jak tyto zbytečnosti ubírají člověku prostor a čas.

Zero waste neznamená více recyklovat, ale vzniku odpadu předcházet.

Znám plno lidí na cestě zero waste, málokdo však Bee Johnsonové šlape na paty. Možná jen moje valašské babičky v době mého dětství. Jejich prostorné spíže byly vždy plné domácích zavařenin, medu, sušených hub a bylin, hruškových křížal v plátěných pytlících, luštěnin, vánoček a koláčů jen tak na plechu, čerstvě nadojeného mléka s vrstvou smetany v konvičce či kameninovém hrnci. Čerstvý chléb byl zamotaný v čisté utěrce a bohaté copánky česneku a svazky cibule visely u dveří. Nechyběly ani kameninové hrnce s kyselým zelím či uzenina zavěšená jen tak bez obalu. Ručně háčkovaná krajka zdobila dřevěné police. Vůně se prolínaly a odnesly vás do pohádkového světa...

Foto: www.cesnekovecopy.cz

A dnes? Jaké výhody může bezodpadový život mít pro vaši domácí ekonomiku?

Úspory se mohou projevit na různých rovinách: finanční, zdravotní, etické, časové či estetické. Možná vás napadnou i jiné, zde jsou ty, které vnímám nejen ve své domácnosti:

-neinvestujete do jednorázových obalů a tedy do odpadu či nákladné a neefektivní recyklace. Věděli jste, že obal se svými nálepkami může představovat 20-50% ceny výrobku?

-omezíte styk se syntetickými složkami, které do jídla pronikají z obalových materiálů

-získáte kontrolu nad tím, co jíte, jelikož omezíte konzumaci balených polotovarů

-podpoříte život zvířat. Jednorázové pomůcky se stávají potravou a nástrahami pro mnoho z nich. Tento fakt přehlíží i mnozí vegani

-zjistíte, kolik věcí nepotřebujete a nemusíte přemist'ovat, opečovávat a oprašovat

-váš domov už nebude jedno velké skladiště pro nepotřebné či rychloobrátkové předměty, na jejichž prodeji bohatnou mnohé firmy

-získáte prostor časový i fyzický

-nedáte hlas tomu, co se vám nelíbí

-podpoříte budoucnost vašich dětí - neubíráte budoucí zdroje (nákupem zbytečností), půdu (zvětšováním skládek) a nezvětšujete toxicitu (produkcí, transportem zbytečností, či nákladnou recyklací)

-začnete prošlapávat cestu novému paradigmatu

-budete součástí řešení, nikoli problému

Nejlepší odpad je ten, který nevznikne.

Kniha Domácnost bez odpadu vám prozradí triky, které Bea Johnsonová používá v každodenním životě. Můžete ji zkoupit zde.

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Search By Tags
 
Copyright @CookingToChangeTheWorld 2021
 
  • Instagram