(Nejen) vánoční večeře jinak - houbové rizoto

Bez živočišných produktů se dá nejen žít, ale je to i velmi prospěšné pro lidské zdraví a naší budoucnost. Pokud toužíte prožít #vánoce #trochu jinak nebo jen hledáte originální dárek, tady jedna inspirace.

Nebude to moje první vánoční večeře jinak, a přestože moje rodina je spíše tradičně založená, mám jednoho spojence. Mojí, dnes již 94-letou babičku, která se těší hojnému zdraví a dobré náladě. Není to jak bychom si všichni naše stáří představovali? Prozradím Vám její recept: jíst střídmě místní suroviny nebo ty, které vypěstujete sami, pohybovat se a být vděčný. Její recept na vánoční tabuli je jednoduchý: bramboračka a krupice. Tohle dobrodružství jsem s ní před třemi lety absolvovala a byly to vánoce k nezapomenutí.

"Haničko, nachystej vše at' neodcházíme od stolu. Víš, že odcházení od stolu, znamená odcházení od rodiny?"

Když bylo vše nachystáno, zavolala jsem babičku. Ta se pomodlila, poděkovala za jídlo a řekla: "Tak nalívej polívku". Usmála jsem se, natáhla jsem se přes stůl a vzápětí zbledla. "Babi, zapomněla jsem polívku na sporáku!"

"Nic se neděje, tak hold budeme mít na štědrovečerní večeři jen krupici". Ach, vzlykla jsem. Naložily jsme si krupici na talíř, polily medem a posypaly perníkem. Na závěr ještě rozkrojily jablíčka, abychom našly hvězdu. Zajedla jsem ten velký hlad a poslouchala babiččino vyprávění. Za chvíli už mi ani nevadilo, že jsem nejedla polívku.

Pokud máte chut' na rostlinnou večeři i vy, mám pro vás námět na jednoduché rizoto s českými houbami. V Itálii bývá houbové rizoto delikatesa, tak si jej udělejme, třeba na vánoce.

Budete potřebovat:

-400gr kulatozrnné mléčné rýže na rizoto (například druh Arborio)

-jednu cibuli

-olivový olej

-hrst namočených hub (vodu po namáčení nevylíváme)

-zeleninový vývar (pokud sušený, tak pouze v bio kvalitě, například Sonnentor nebo Alnatura - bio výrobky neobsahuji glutamát sodný či jiné nebezpečné příměsi)

-sušená rajčátka (můžete vynechat)

Na oleji dozlatova osmahneme najemno nakrájenou cibuli a přidáme opranou rýži, kterou také krátce osmahneme. Přidáme houby i s vodou, ve které se namáčely a zalijeme důkladně vývarem. Vaříme pod pokličkou a přidáváme vývar. Po cca 10min by měla být rýže al-dente. Vypneme sporák, a rýži necháme dojit pod pokličkou dalších cca 10min. Poté servírujeme například s čerstvou petrželkou či namočeným sušeným rajčátkem.

Krásné vánoce všem bytostem!

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Search By Tags
 
Copyright @CookingToChangeTheWorld 2021
 
  • Instagram