Laskominy z "české" superpotraviny: konopná nutela a konopná majonéza

Na Cannafestu Praha 2016 jsme spolu tvořili zdravé verze nezdravých jídel.

Zde recept, bez kterého se možná milovníci zdravé výživy obejdou – DOMÁCÍ KONOPNÁ “NUTELLA”, která je však nejen zdravá ale, světe div se, především mňam. Tato “nutella” nebo čokoládová pomazánka je bez přidaného cukru a jak se lidově říká bez "palmáče" - ingredience, které v běžné nutele značně převyšují nad ořísky či čokoládu. U naší nutelly nebo možná “konopely”, která je navíc bezlepková a raw, najdete jen zdravé suroviny, takže pokud jí sníte více než zdrávo, nezdravé to nebude. Možná vás to jen malinko energeticky nakopne, raw čokoláda vždy stimuluje.

O konopí setém, které můžeme zařadit mezi české superpotraviny, píšu již zde.

Na skleničku konopné nutely budete potřebovat:

4 lžíce kakaa

3/4 hrnku loupaného konopného semínka

5-7 datlí (nebo jiné sladidlo)

1 lžíci konopného oleje (nebo kokosového či slunečnicového)

*všechny ingredience (jako vždy) v bio kvalitě

Postup: v mixéru spojíme všechny ingredience a míxujeme do chtěné hladkosti. Hladkost je určena olejem, čím více oleje, tím hladší konzistence. Nutelu umícháte i v méně výkonných mixérech, jen nejdříve dobře rozmixujte suché ingredince a teprve až směs začne olejnatět, přidejte datle a olej.

Do výkonných mixéru typu Vitamix či jeho české obdoby G21 je nutno vždy přidat větší množství surovin, aby se obsah dobře zpracoval. Alternativně můžete pracovat s ručním mlýnkem na maso. Spotřebujte do týdne.

KONOPNÁ MAJONÉZA

Budete potřebovat:

1 hrnek loupaného konopného semínka

1/4 hrnku vody

3-4 lžice jablečného octa (nebo uneocta, v jeho případě již nesolíme). Ocet můžete nahradit jednou až dvěma polovinami citrónu

1 lžíce konopného (nebo olivového či slunečnicového) oleje

Vše spojíme v mixéru a dochutíme: kyselou okurkou, cibulkou či jinýmy přísadami, které používáte. Majonézu můžete vyrobit i bez oleje. Spotřebujte do druhého dne.

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Search By Tags
 
Copyright @CookingToChangeTheWorld 2021
 
  • Instagram