Valašská lepenica - unikátní recept

​​Až do konce 18. století nevíme o stravě našich valašských předků mnoho. Víme však jistě, že pěstovali obiloviny, chovali dobytek (maso bývalo na talířích vzácností) a pěstovali ovocné stromy. Pohanka byla součástí valašského jídelníčku již od 17. století

a brambory se přidaly později, ale do dnes, stejně jako zelí, hrají na valašsku důležitou roli.

Botanicky pohanka nepatří mezi obiloviny, ale je spřízněna se šťovíkem a s rebarborou. Její semena jsou však moučnatá a používají se k výrobě mouky, proto je k obilovinám mylně řazena. Pohanka z našeho jídelníčku téměř vymizela, ale pomalu se zase vrací díky svým ozdravujícím účinkům. Je ceněna pro vysoký obsah bioflavonidu, rutinu, obsaženého v semenech i slupkách, dále obsahuje vitamíny B1, B2, cholin a vápník. Působí léčivě na cévy v celém organismu, zmírňuje potíže s křečovými žilami na nohou a regeneruje játra. Rutin s vitamínem C snižuje riziko trombózy, infarktu či mozkové mrtvice. Ideálně tedy pohankové pokrmy kombinujeme se zeleninou nebo s (tepelně neupraveným) kvašeným zelím, který je zdrojem vitamínu C. Další účinky pohanky a více o její historii naleznete na pohankovysvet.cz.

Pohanku již běžné restaurace téměř neservírují, ovšem ve valašském skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm ji ochotně naservírují ve složení pohanka, kyselé zelí, slanina, brambor. Já sama jsem vytvořila obdobu této delikatesy čistě na rostlinné bázi s uzeným tempehem a přezdívám ji valašská lepenica.

Na 4 porce budete potřebovat:

1 hrnek pohanky kroupy (nejlépe v bio kvalitě)

4 velké brambory

500 gr kyselého zelí

1 cibuli

1 bio uzený tempeh (koupíte v prodejnách zdravé výživy)

1 lžíci rostlinného tuku

Koření

Kmín celý

Sůl

Majoránka (libovolné)

Postup

Dáte vařit propláchlou pohanku na 3 minuty a necháte jí dojít 10 až 15 min pod pokličkou, zabalenou v utěrce a nebo jí zabalenou dáte do peřin. Pohanka by měla zůstat celá a malinko "al dente". Pokud pohanku budete vařit déle než zmíněné 3 minuty, ztratí cenný rutin. Dále uvaříte brambory (zdravější je vařit brambory ve šlupce). Propláchnete pohanku a až budete mít brambory i pohanku uvařenou, do zlatova opražíte cibulku nakrájenou na kostičky nebo plátky, přidáte kousky uzeného tempehu, kousky vařených brambor a "sypkou" uvařenou pohanku.

Alternativně můžete brambory našt'ouchat a smíchat s pohankou než přidáte na pánev (v téhle formě se však těžko míchá s ostatními ingrediencemi). Dále přidáte koření a dobře promícháte, aby se chutě spojily. Nakonec přimícháte kyselé zelí, které se snažíte co nejméně zahřívat. Zelí také můžete přidat na talíř. Hned servírujte.

SaveSaveSave

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square