Valašská lepenica - unikátní recept

​​Až do konce 18. století nevíme o stravě našich valašských předků mnoho. Víme však jistě, že pěstovali obiloviny, chovali dobytek (maso bývalo na talířích vzácností) a pěstovali ovocné stromy. Pohanka byla součástí valašského jídelníčku již od 17. století

a brambory se přidaly později, ale do dnes, stejně jako zelí, hrají na valašsku důležitou roli.

Botanicky pohanka nepatří mezi obiloviny, ale je spřízněna se šťovíkem a s rebarborou. Její semena jsou však moučnatá a používají se k výrobě mouky, proto je k obilovinám mylně řazena. Pohanka z našeho jídelníčku téměř vymizela, ale pomalu se zase vrací díky svým ozdravujícím účinkům. Je ceněna pro vysoký obsah bioflavonidu, rutinu, obsaženého v semenech i slupkách, dále obsahuje vitamíny B1, B2, cholin a vápník. Působí léčivě na cévy v celém organismu, zmírňuje potíže s křečovými žilami na nohou a regeneruje játra. Rutin s vitamínem C snižuje riziko trombózy, infarktu či mozkové mrtvice. Ideálně tedy pohankové pokrmy kombinujeme se zeleninou nebo s (tepelně neupraveným) kvašeným zelím, který je zdrojem vitamínu C. Další účinky pohanky a více o její historii naleznete na pohankovysvet.cz.

Pohanku již běžné restaurace téměř neservírují, ovšem ve valašském skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm ji ochotně naservírují ve složení pohanka, kyselé zelí, slanina, brambor. Já sama jsem vytvořila obdobu této delikatesy čistě na rostlinné bázi s uzeným tempehem a přezdívám ji valašská lepenica.

Na 4 porce budete potřebovat:

1 hrnek pohanky kroupy (nejlépe v bio kvalitě)

4 velké brambory

500 gr kyselého zelí

1 cibuli

1 bio uzený tempeh (koupíte v prodejnách zdravé výživy)

1 lžíci rostlinného tuku

Koření v libovolném množstvi, podle chuti

Kmín celý

Sůl

Majoránka

Pepř (možno vynechat)


Postup

Dáte vařit propláchlou pohanku na 3 minuty a necháte jí dojít 10 až 15 min pod pokličkou, zabalenou v utěrce a nebo jí zabalenou dáte do peřin. Pohanka by měla zůstat celá a malinko "al dente". Pokud pohanku budete vařit déle než zmíněné 3 minuty, ztratí cenný rutin. Dále uvaříte brambory (zdravější je vařit brambory ve šlupce). Než se vám uvaří brambory i pohanka, opražíte do zlatova cibulku nakrájenou na plátky, přidáte kousky uzeného tempehu, kousky vařených brambor a "sypkou" uvařenou pohanku.

Alternativně můžete brambory našt'ouchat a smíchat s pohankou než přidáte na pánev (v téhle formě se však těžko míchá s ostatními ingrediencemi). Dále přidáte koření a dobře promícháte, aby se chutě spojily. Nakonec přimícháte kyselé zelí, které se snažíte co nejméně zahřívat, at' si uchová cenné živiny. Zelí také můžete přidat až na talíř. Hned servírujte a jídlo již neohřívejte.


Dobrou chut'. :-)

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Search By Tags
 
Copyright @CookingToChangeTheWorld 2021
 
  • Instagram