Konopí nejen v kuchyni

Pokud má vaření měnit dnešní svět, tak v něm nemůže ze zásady chybět konopí.

Konopí je důležitý zdroj rostlinného proteinu a omega kyselin, které zaručí zdravou vyživu nejen veganům a sportovcům. Konopí se používalo v jídelníčku mnoha kultur světa po staletí a bylo zakázáno teprve v první polovině 20. století v USA, což umožnilo růst umělého vlákna vyráběného americkou firmou Dupont. Z konopí se vyráběl papír, textil, používalo se ve stavitelství a při transportu (například lodní plachty a lana). Kolumbus by těžko dobyl Ameriku, kdyby nebylo využíváno konopí. Konopí se také odpradávna používalo k léčení a je známo pro své antibiotické a analgetické účinky. U nás se pěstovalo konopí do 50 let minulého století a dokonce i mezi dvěma světovými válkami bylo zmiňováno jako významná plodina pro české zemědělství! Semencová kaše se (z konopného semene) vařila nejen u nás, v Polsku a dalších sousedních zemích.

Prohibice ve druhé polovině 20. století však ovinula tuto vzácnou rostlinu spoustou mýtů a předsudků, a tak jsme její jedinečné léčivé, výživové a technické vlastnosti a možnosti využití opoměli.

Dnes je v Evropě povoleno pěstování tzv. konopí technické, které obsahuje THC, psychoaktivní látky, jen do 0,2% obsahu. Také u nás existuje několik farmářů jako například Biofarma Sasov, na které se pěstuje konopí v bio kvalitě pro firmu Hempoint.cz Ta produkuje kompletní gastronomickou řadu z konopného listu a semínka, jako tzv. superpotraviny.

Konopná semínka

Semínka jsou nejznámějším produktem. Mají oříškovou chut' a všestranné využití. Neloupaná semínka se dají klíčit a namáčet na výrobu vysokonutričního konopného mléka. Loupaná se sypou do sladkých i slaných pochoutek různého druhu. Můžete s nimi dekorovat saláty (i ovocné), zmrzliny a různé dezerty, můžete je přídat do salátové zálivky nebo do ranních kaší, studených polévek nebo třeba křoupat jen tak.

Zdroj: www.konopa.cz

Konopný olej

Lisuje se z konopných semen, která mají 25% obsah oleje. Olej má specifickou a výraznou chut', která se krásně pojí s různými pokrmy. Já jsem připravila melounové gazpačo (letní raw polévku) s melounem a konopným olejem a také 100% konopné pesto z konopného oleje, loupaných semínek a konopných rostlinek. Konopný olej je součástí českého lékopisu a můžete ho samozřejmě konzumovat i jako lék či doplněk stravy.

Konopný protein

Z odpadu po lisování konopného oleje se mletím pokrutin získává mouka a následným prosetím nejjemnější části vytvoříte protein. Konopný protein má nutriční hodnoty srovnatelné s vejcem, masem či mlékem. Obsahuje všech 22 aminokyselin vyskytujících se v přírodě, včetně 8 esenciálních, je bohatý na vlákninu a obsahuje téměř dokonalou rovnováhu nenasycených mastných kyselin 3, 6 a 9. Používá se do smoothie (ovocných či zeleninových koktejlů), zmrzlin, snídaňových kaší, pomazánek a na jiné studené pokrmy, jelikož tepelné úpravy by jeho účinky znehodnotily.

Konopný čaj

Má jemnou chut' bylinného čaje. Je uklidňující, ideální před spaním, ale i ráno či chlazený přes den. Sypaný nakoupíte v libovolném množství v Bezobalu.org, balený je dostupný v prodejnách zdravé výživy či v Hempoint on-line shopu.

K další produktům v mé kuchyni patří konopná sůl a konopné máslo, které se učíme na workshopech dělat z různých oříšků a semínek. Musíme si přiznat, že také Hempoint dělá skvělou Kaneládu.

A když nestihnu nachystat své vlastní výrobky, smlsnu si ráda na konopkách či konopných křupkách z firmy Hempoint.

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Search By Tags
 
Copyright @CookingToChangeTheWorld 2021
 
  • Instagram