Žížalí činžák

Pokud bydlíte ve městě a zajímá vás návratnost živin do půdy, tak žížalky do domácnosti určitě patří.

Někteří lidé se na mne dívají zvláštně, když jim prozradím, že mám v bytě v městském bytě žížalí činžák. Na chov domácích zvířat jsem si nikdy nepotrpěla. A ani ted' tomu není jinak. Žížalky jsem si pořídila s vermikompostérem, když jsem zoufale hledala, co mám uprostřed velkoměsta dělat se slupkami zeleniny a ovoce, čajovými lístky a zbytky květin z mé obývákové botanické zahrady. Ano, můžete si pořídit za malý poplatek kompostovací popelnici. Pokud však ve svém domě nemáte místo nebo podobně smýšlející sousedy, není to ideální řešení.

Sledovala jsem delší dobu, jak Lucka Lankašová ve Smíchovském Hubu dává dohromady kompostéry a dřevěný prototyp z Kokozy se mi zamlouval. Jenže já si usmyslela vyrobit kompostér sama. Nejdříve provrtáním plastových kyblíků, které někdo směřoval na skládku, potom vyrobením dřevěné bedny na balkon (ač precizně vyrobené u nás na Valašsku), která ovšem nemohla sloužit v zimě. Žížalkám se teplota pod 10°C nelíbí. Ani jedna verze mě nepřivedla ke smysluplnému zpracování zbytků přímo doma.

Slyším ted' Petra Matziga z Bezobalu... "nejlépe je pít čaje sypané a zeleninu jíst vždy neloupanou". Naprosto souhlasím a aplikuji, kde mohu, ale nedaří se třeba, když na poslední chvíli připravuji svůj čaj ve stylu "to-go".

Už jsem tedy téměř smetla městské kompostování ze stolu, když mě nadchla redaktorka TV Nova, Iva Velíšková, se kterou jsme si povídaly o bariérách nulového odpadu.

V tu dobu jsem také potkala dokonalý Urban vermikompostér od firmy Plastia.

Pravda, já si plast domů nosím spíše výjimečně, ale tohle dávalo smysl. Dala jsem mu šanci a jak bylo řečeno nezapáchá a funguje, byt' to přece jen trošku práce dalo.

Žížalky mají nejraději pytlíky od čaje bez kovových sponek a bez šnůrek, do nichž se mohou zamotat. Nadchlo mne, že moje oblíbené značky Sonnentor a Alnatura by něco takového jako kovové sponky, nebo nerozložitelný (třeba umělohmotný) čajový sáček nepoužily. Autentické bio produkty dnes myslí i na obaly.

Žížalky již vytvořily cca 10cm zeminy, tak přidávám další patro, aby si přelezly a já mohla tento domácí humus přidat do půdy.

Bonusem je i žížalí čaj, kterým se dá hnojit - bez chemie, tak jak hnojili naši předkové.

Věřte, že vracení živin do půdy má smysl. Dělejme to, čemu věříme.

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Search By Tags
 
Copyright @CookingToChangeTheWorld 2021
 
  • Instagram